Operacje plastyczne powiek
Dr Anna Pietryga

Korekcja opadania powiek górnych (blefaroplastyka, dermatoplastyka)


Zmniejszenie elastyczności skóry powoduje opadanie powieki – tak zwany wyraz zmęczonego, smutnego spojrzenia. Dla kobiet to szczególny dyskomfort w trakcie robienia makijażu. Opadające powieki wizualnie dodają nam lat i mogą ograniczać pole widzenia. Korekcja powiek poprawia wygląd i samopoczucie na lata.
Chirurgiczna korekcja opadania powieki polega na wycięciu nadmiaru skóry, zaopatrzeniu rany, założeniu szwów i opatrunku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po operacji spojrzenie odzyskuje dawny blask, następuje wyraźne odmłodzenie wyglądu twarzy.


Usuwanie gradówek powiek górnych i dolnych


Gradówka jest wynikiem zapalenia łojowego gruczołu tarczkowego, spowodowanym zaczopowaniem przewodu gruczołowego.
Chirurgiczne usunięcie gradówki polega na nacięciu zmiany, najczęściej na wewnętrznej stronie powieki, ewakuacji, wyłyżeczkowaniu i usunięciu torebki.
Na oko założony jest opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.


Operacja podwijania powiek (entropion)


Nieprawidłowe ustawienie powieki dolnej powoduje, że rzęsy dotykają gałki ocznej. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia rogówki i przewlekłych stanów zapalnych. Przyczyną są zmiany związane z wiekiem. Przewlekły stan zapalny objawia się bólem, łzawieniem, zaczerwienieniem oka.
Chirurgiczna operacja podwijania powiek polega na prawidłowym ustawieniu powieki za pomocą szwów Snellena. Na oko założony jest opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.


Wycięcie guzków powiek górnych i dolnych


Na powiekach występuje wiele rodzajów guzków, na przykład cysty, kaszaki, brodawki, rogi skórne. Chirurgiczne wycięcie polega na ich usunięciu, koagulacji i zaopatrzeniu rany. Na oko założony jest opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Usunięte zmiany zostają poddane badaniu histopatologicznemu.


Chirurgiczne usunięcie kępek żółtych


Kępki żółte to zmiany na powiekach o żółtym zabarwieniu, wywodzącym się z gruczołów tłuszczowych skóry. Usuwamy je z powodów kosmetycznych, przywracając powiece wcześniejszy, zdrowy wygląd.
Operacja usunięcia kępek polega na chirurgicznym ich wycięciu i założeniu na ranę kilku szwów. Na oko założony jest opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.